OK
شرکت زغال سنگ البرز شرقی
Untitled Document

تاریخچه


دیرینه شرکت زغالسنگ البرز شرقی به عملیات اکتشافی مناطق معدنی شاهرود در سال 1348 باز می گردد. عملیات اکتشاف زغالسنگ در ابتدا تحت عنوان سازمان منطقه ای شاهرود-دامغان، سپس با نام مناطق معدنی و اکتشافی شاهرود ادامه یافت و سرانجام در سال 1356 با نام شرکت زغالسنگ البرز شرقی ثبت شد که همچنان به فعالیت معدنی ادامه می دهد. در حال حاضر فعالیت شرکت از حوزه شاهرود به منطقه دامغان، شاهرود و شهرستان های آزادشهر، رامیان و مینودشت در استان گلستان گسترش یافته و عمده فعالیت معدنی در استخراج زیرزمینی معادن زغالسنگ و زغالشوئی متمرکز می باشد در حال حاضر توان تولید سالانه شرکت 300 هزار تن زغالسنگ کنسانتره است که از فرآوری 600 هزار تن زغالسنگ تولیدی معادن شرکت و جمعاوری شده از معادن شخصی، بدست می آید و عمده مصرف کننده گان تولید شرکت، ذوب آهن اصفهان و کک سازی زرند کرمان می باشند شرکت زغالسنگ البرز شرقی با بکارگیری نزدیک به 2000 نفر پرسنل، اعم از مدیران، مهندسین، تکنیسینها، کارمندان اداری، کارگران مهار و غیره یکی از فعالترین و تاثیرگذار ترین بنگاههای اقتصادی منطقه محسوب می گردد عمده فعالیت شرکت در سه منطقه معدنی طزره، تخت و رضی و کارخانه زغالشوئی متمرکز می باشد و ستاد مدیریت و هماهنگی مناطق در شهرستان شاهرود واقع است
البرز شرقی تاریخچه البرز شرقی

منطقه تخت


منطقه زغالخیز تخت در 170 کیلومتری ستاد مرکزی شرکت و در مناطق پوشیده از جنگل و کوهستانی شمال رشته کوههای البرز، در استان گلستان و شهرستانهای مینودشت و آزادشهر واقع شده است. متوسط ارتفاع منطقه از سطح دریای آزاد 900 متر می باشد و از نظر آب و هوایی جزو مناطق گرمسیری شمال کشور محسوب می گردد. پرسنل شاغل در این معدن که اعم از مدیران، کارشناسان، کارمندان و کارگران به 260 نفر می رسند عمدتا در شهرستانهای مینودشت و آزادشهر مستقر می باشند که شهرستانهایی با محوریت فعالیت کشاورزی می باشند، گرچه فعالیتهای معدنکاری زغالسنگ در این منطقه نیز بیشینه ای دیرین دارد. آغاز عملیات معدنی در منطقه تخت با عملیات اکتشافی زغالسنگ جهت شناسایی لایه های زغالسنگ و به سال 1348باز می گردد. لیکن در آن زمان بدلیل ضعیف بودن خواص کک دهی زغالسنگ منطقه فعالیت اکتشافی ادامه نیافت تا اینکه در سال 1368و با پیشرفت تکنولوژی بازیافت زغالسنگ و تولید کک، مجددا عملیات اکتشافی از سر گرفته شد. گرچه ذخیره منطقه تخت چندان قابلیت کک دهی ندارد، لیکن گوگرد کمتر از 1/0 درصد، خاکستر پایین و ذخیره بالغ بر 80 میلیون تنی منطقه، شرکت زغالسنگ البرز شرقی را بر آن داشت تا عملیات بهره برداری از معدن را در سال 1383 آغاز نماید، گرچه پوشش جنگلی منطقه و لزوم صیانت از جنگلها، محدودیتهایی را به عملیات معدنی اعمال می نماید. منطقه تخت در بر گیرنده سه منطقه ی تخت، امام عبدالله و ساسنگ می باشد که در منطقه تخت عملیات بهره برداری آغاز شده و مناطق دیگر اکتشافی می باشند. معدن تخت در 17 کیلومتری شهرستان مینودشت واقع است و توان تولید این معدن حال حاضر 50 هزار تن در سال است که زغالسنگ تولیدی معدن جهت فرآوری به کارخانه زغالشوئی در مجاورت مجموعه طزره حمل می شود. با توجه به ذخیره بالا و دورنمای امید بخش زغالسنگ حرارتی، این مجموعه از پتانسیل بالای سرمایه گذاری برخوردار است.
معدن تخت تونل

معدن رضی


منطقه رضی در فاصله 95 کیلومتری شهرستان شاهرود، ستاد مرکزی شرکت، و 30 کیلومتری شهرستان رامیان از توابع استان گلستان واقع است. معدن رضی جزو محدوده زغالخیز اولنگ می باشد که از سال 1360 شناسایی و اکتشاف شده و از سال 1368 عملیات استخراج زغالسنگ آن آغاز شده است. لیکن عمده معادن این منطقه پس از اکتشاف توسط شرکت زغالسنگ البرز شرقی به مالکین خصوصی واگذار شده و تنها معدن رضی از مجموعه معدنی اولنگ در اختیار شرکت می باشد. این معدن در دامنه شمالی رشته کوه البرز واقع است. پوشش گیاهی جنگلی و رلیف منطقه کوهستانیست و مردم منطقه به کشاورزی و کار در معادن اشتغال دارند. تعداد پرسنل شاغل در این معدن بالغ بر 240 نفر است که عمدتا ساکن رامیان، آزادشهر و روستاهای اطراف معدن می باشند. با وجودی که زغالسنگ تولیدی معدن رضی از کیفیت و قابلیت کک دهی مطلوبی برخوردار است ولی باقیمانده ذخیره این معدن چندان چشمگیر نیست، به طوری که توان تولید سالانه فعلی معدن به 20 هزار تن در سال می رسد. زغالسنگ تولیدی منطقه رضی جهت فرآوری به کارخانه زغالشوئی شرکت در مجاورت مجموعه معادن طزره حمل می گردد.
alborz معدن طرزه

معدن طرزه


منطقه طزره در مناطق سردسیر و کوهستانی جنوب رشته کوه های البرز واقع شده است. متوسط ارتفاع منطقه 2200 متر می باشد و هوای سرد، پوشش گیاهی فقیر و محدودیت منابع انسانی و انرژی از ویژگیهای خاص این منطقه بوده است. منطقه طزره در فاصله 70 کیلومتر شهرستان شاهرود واقع می باشد. شهرستان شاهرود با بیش از 200 هزار نفر جمعیت پرجمعیت ترین شهر استان و از اصلی ترین مرکز فعالیت معدنی شمال شرق کشور می باشد و اسکان و تردد پرسنل به منطقه طزره عمدتا از شاهرود و شهرستان مجاور، دامغان انجام می گیرد. این منطقه خود شامل چهار معدن اصلی کلاریز، مجموعه مادر، کلمدر برناکی و رزمجا در کنار معادن خصوصی دیگر می باشد. عملیات معدنی در این منطقه با عملیات اکتشافی در محدوده تونل مادر در سال 1348 آغاز شد. استخراج زغالسنگ در مجموعه نیز از سال 1352 با بهره برداری از تونل مادر شروع شده و همچنان ادامه دارد. تعداد سه دهانه تونل فعال در مجموعه مادر توان تولید سالانه 35 هزار تن زغالسنگ خام را دارا می باشد و تعداد پرسنل این مجموعه به 180 نفر می رسد. توان تولید سه مجموعه کلاریز، کلمدر برناکی و رزمجا هر کدام به 30 هزار تن در سال می رسد. بدین ترتیب توان تولید مجموعه طزره 125 هزار تن در سال می باشد که این تولید حاصل تلاش 800 نفر نیروی شاغل در این مجموعه می باشد. گرچه خاکستر زغالسنگ خام مجموعه طزره نسبتا بالاست، ولی گوگرد پایین و کک دهی مطلوب از ویژگیهای در خور توجه ذخیره این مجموعه می باشد.
معدن ذغالشویی تونل مادر

کارخانه ذغالشویی


کارخانه زغالشوئی شرکت زغالسنگ البرز شرقی در فاصله 60 کیلومتری ستاد مرکزی شهرستان شاهرود واقع شده است. این کارخانه از سال 1352 در زمینی به مساحت حدود 1000مترمربع احداث و فعالیت خود را آغاز نموده که با توان تولید 100 تن کنسانتره زغالسنگ در ساعت، تنها واحد تولید زغالسنگ کنسانتره در منطقه می باشد. کارخانه زغالشوئی شرکت زغالسنگ البرز شرقی مجموعه ای است شامل جیک ماشین، اسپیرالها و واحدهای فلوتاسیون و کلیه تولیدات معادن وابسته به شرکت زغالسنگ البرز شرقی و دیگر معادن زغالسنگ منطقه را تحویل جهت کک سازی شستشو می دهد. در حال حاضر تعداد 70 نفر در کارخانه زغالشوئی مشغول بکار می باشند.