درباره شرکت

شرکت معادن زغال‌سنگ البرز شرقی در سال ۱۳۴۹ آغاز به کار نمود، حوزه فعالیت این شرکت در شرق سلسله جبال البرز بوده که درکنار معادن حوزه مرکزی البرز و کرمان تحت پوشش شرکت ملی ذوب آهن ایران قرار داشت.

 عمده فعالیت های شرکت شامل اکتشاف ، بهره برداری ازمعادن و فرآوری زغالسنگ جهت تامین بخشی از کنسانتره مورد نیاز ذوب آهن اصفهان است.

 با گسترش فعالیت معادن زغال‌سنگ، لزوم تأسیس شرکت‌های مستقل در این حوزه‌ی احساس شد و این شرکت متولی اکتشاف، بهره‌برداری و فرآوری زغال‌سنگ در حوزه‌ی شرق سلسله جبال البرز گردید.

 در سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۸۰ ظرفیت تولید سالیانه حدود ۱۵۰ هزار تن کنسانتره و نیروی انسانی شاغل، بالغ‌بر ۶۵۰۰ نفر بوده است. هم‌اکنون ۱۷۰۰ نفر در شرکت معادن زغالسنگ البرز شرقی مشغول به کار می باشند.

حوزه‌ی فعالیت این شرکت از معادن طزره در شمال شرقی شهرستان دامغان واقع در استان سمنان تا جنوب شهرستان مینودشت واقع در استان گلستان و ستاد مرکزی شرکت در شهرستان شاهرود قرار دارد.

 ۹۵ درصد سهام این شرکت از ابتدای سال ۹۳ و در راستای اجرای قانون سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی توسط سازمان خصوصی‌سازی به شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان و ۵ درصد باقی مانده به کارکنان شرکت واگذار شد.

معادن زغالسنگ تحت پوشش شرکت شامل چهار پروانه بهره برداری در استان سمنان و سه پروانه بهره برداری در استان گلستان می باشد.

این معادن به صورت زیرزمینی استخراج و تولید زغالسنگ خام معادن که در حال حاضر بالغ بر ماهیانه ۲۰ هزار تن می باشد، در کارخانه زغالشوئی شرکت فرآوری می شود.

این شرکت با دارا بودن یک واحد فرآوری زغال‌سنگ، در حال حاضر به عنوان تنها تولیدکننده عمده کنسانتره این ماده معدنی در منطقه به شمار می رود و تولید اغلب معادن زغال‌سنگ منطقه در این کارخانه فرآوری می‌شود.

با توجه به میزان تولید معادن شرکت و مقدار خرید زغالسنگ خام از معادن منطقه، افزایش تولید کنسانتره این ماده معدنی تا ۲۰۰ هزار تن برنامه ریزی شده است.

عمده زغالسنگ تولیدی این شرکت از نوع کک شو بوده و پس از ارسال به ذوب آهن اصفهان تبدیل به کک شده و در کوره بلند و فرایند احیای سنگ آهن استفاده می گردد.

کیفیت محصول شرکت از دیدگاه آن صنعت در حد متوسط عنوان شده است.

در کنار تعداد زیاد تولید کننده های کوچک و متوسط زغالسنگ، چهار تولیدکننده اصلی در کشور فعالیت دارند، این چهار شرکت به ترتیب گستردگی و توان تولید عبارتند از معادن زغالسنگ طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی.

شرکت معادن زغالسنگ البرز شرقی به عنوان سومین تولید کننده زغالسنگ کشور شناخته شده است.

اصلی ترین گواهی نامه های دریافتی شرکت شامل گواهی نامه های استاندارد مدیریت کیفیت ، زیست محیطی ، ایمنی و بهداشت حرفه ای می باشد.

شرکت معادن زغالسنگ البرز شرقی به منابع انسانی بعنوان بزرگترین و اصلی ترین سرمایه های شرکت توجه ویژه ای داشته و در حوزه معادن شرق البرز تنها شرکتی است که دارای گروه امداد و نجات تخصصی و با تجربه بوده و در حوادث رخ داده سایر معادن خصوصی نیز به عنوان امداد رسان پیشرو انجام وظیفه می نماید.

بی تردید حفاظت محیط زیست یکی از نگرانی ها و دغدغه های جوامع کنونی بشری بشمار می رود.

 تدوین اصول و قواعد الزام آور زیست محیطی به تدریج موجب توسعه حقوق محیط زیست در ابعاد ملی و بین المللی گردیده است که هدف آن حفظ منابع ملی از قبیل جنگل ها، مراتع ، منابع آب، خاک و زیست بوم و بهداشت محیط زندگی مردم می باشد و از آنجا که فعالیت معدنکاری مستقیما با منابع طبیعی در ارتباط است.

شرکت معادن زغالسنگ البرز شرقی در سالیان اخیر استانداردها و دستورالعملهای زیست محیطی معدنکاری در قالب سیستم مدیریت یکپارچه ایزو ۱۴۰۰۱ پیاده سازی و در جهت محافظت واحیائ محیط زیست ومنابع طبیعی به ویژه محیطهای جنگلی اقدامات مناسبی صورت داده است.

استراتژی شرکت مبتنی بر تخریب حداقلی محیط و احیاء مجدد پس از پایان عملیات معدنکاری تونل ها استوار بوده است بطوریکه در معدن تخت پس از پایان استخراج زغالسنگ تونل ۱ نسبت به درختکاری و جمع آوری باطله های معدنی اقدام گردیده و چشم انداز کنونی این محدوده کاملا طبیعی و فاقد نشانه های معدنکاری می باشد.

روابط عمومی شرکت معادن زغالسنگ البرز شرقی در راستای بالابردن انگیزه کاری و حمایت از کانون خانواده اقدام به اعزام کارکنان شرکت به همراه خانواده هایشان به سفر زیارتی مشهد مقدس به صورت رایگان نموده است.

این شرکت با دارا بودن اماکن اقامتی و تفریحی در منطقه خزر آباد ساری هر ساله اقدام به اعزام بخشی از کارکنان خود به این منطقه می نماید و با امکانات کاملی مانند ۲۱  سوئیت در ستاد مرکزی شاهرود پذیرش مهمانان را برعهده دارد.

مراسم گرامیداشت نود و چهار شهید والامقام شرکت هرساله توسط پایگاه مالک اشتر و روابط عمومی این شرکت برگزار می شود.

هدف اصلی آموزش، بالا بردن سطح دانش ، توانایی، مهارت پرسنل در سازمان و افزایش حس مسئولیت پذیری افراد در جامعه می باشد.

 در این خصوص با تاکید مدیریت شرکت معادن زغالسنگ البرز شرقی ، واحد آموزش و دانشگاه جامع علمی و کاربردی شرکت با انجام فعالیتهای آموزشی ، تحقیقاتی و پژوهشی در بالا بردن سطح دانش علمی همراه با کار تجربی سهم بسزایی در نگرش پرسنل به کار، رشد تولید و توسعه اقتصادی شرکت داشته است و با وجود امکاناتی مانند سالن جلسات و سالن آمفی تئاتر با ظرفیت ۵۰۰ نفر نقش حائز اهمیتی در تحقق این مهم دارد.

همگام با تولید زغالسنگ که رسالت اصلی این شرکت می باشد، فعالیت های صنعتی دیگری با هدف تامین نیاز مجموعه و ایجاد درآمد از محل فروش کالا و خدمات نیز در دست اجراست. ازجمله اقدامات درخور توجه که طی سالیان اخیر در شرکت انجام شده به این موارد می توان اشاره کرد:کاشت ۱۲ هزار اصله نهال در سه هکتار جهت تامین بخشی از چوب مورد نیاز شرکت معادن زغالسنگ البرز شرقی در سال ۱۳۹۷ تکمیل و تجهیز کارگاه تولید آرک تونلی و ارسال تولید کارگاه به معادن شرکت و فروش به دیگر معادن کشور راه اندازی کارگاه تولید متعلقات آرک از جمله کورپی تونلی افتتاح کارگاه بازسازی و تولید واگن تونلی و شروع بازسازی واگن های مستهلک و قراضه موجود در شرکت راه اندازی مجدد معدن شن و ماسه انتقال لوله کشی گاز از روستای طزره به کارخانه زغالشویی و معادن بخش طزره صرفه جویی در هزینه های شرکت معادن زغالسنگ البرز شرقی با انجام طرح ملاس پاشی با توجه به نیاز روز افزون و افزایش تقاضای زغالسنگ در بازارهای داخلی، افزایش قیمتهای جهانی و همچنین ظرفیت بالای اشتغال در معادن زغالسنگ، این شرکت با سرمایه گذاری و اجرای طرح های توسعه در مسیر اعتلای تولید داخلی گام بر می دارد.