امروز پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

تاریخچه

 

·   شرکت زغالسنگ البرز شرقی در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی، با عنوان حوزه زغالی شاهرود، فعالیت اکتشافی و بهره برداری از معادن خود را آغاز کرد. این شرکت در سال ۱۳۵۳ به­عنوان زیرمجموعه شرکت ملی ذوب آهن ایران به فعالیت خود ادامه داد. پس از تاسیس شرکت ملی فولاد و متعاقب آن سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت زغالسنگ البرز شرقی به مالکیت آنها درآمد. ابتدای سال 1393 و در راستای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و مطابق با قوانین سازمان خصوصی سازی کشور، شرکت زغالسنگ البرز شرقی توسط شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان خریداری شد و ۵ درصد از سهام خود را در قالب سهام ترجیهی به کارکنان زغالسنگ البرز شرقی واگذار نمود.

 شرکت 4 پروانه بهره برداری از استان سمنان، 2 پروانه بهره برداری و ۱ پروانه اکتشاف از استان گلستان و ۲۵ دهانه تونل در مالکیت خود دارد و عمده فعالیت­هایش، اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن و فرآوری زغالسنگ است. تامین بخشی از کنسانتره زغالسنگ مورد نیاز ذوب آهن اصفهان، ماموریت اصلی شرکت است.

·    حوزه فعالیت شرکت، از معادن طزره در شهرستان دامغان، واقع در استان سمنان تا جنوب شهرستان مینودشت واقع در استان گلستان می­باشد و ستاد مرکزی آن در شهرستان شاهرود واقع شده است.

هم‌اکنون حدود ۲2۰۰ نفر، بصورت امانی و پیمانی در این شرکت که یکی از قطب های تولید و اشتغال منطقه به شمار می آید، مشغول به فعالیت هستند.

·    زغالسنگ خام معادن، به صورت زیرزمینی استخراج و در کارخانه زغالشوئی شرکت؛ که بزرگترین واحدکنسانتره­سازی منطقه محسوب می­شود، فرآوری می‌گردد. در راستای کمک به رونق تولید و اشتغال زایی منطقه، مدیریت عالی شرکت برنامه ریزی های زیادی برای توسعه کمی، کیفی و مدیریت هزینه ها انجام داده است. تا بتواند سهم خود را در شکوفایی صنعت و تقویت اقتصاد مقاومتی به بهترین شکل ایفا کند. 

·   همگام با تولید زغالسنگ که رسالت اصلی شرکت محسوب می­شود، فعالیت­های جانبی دیگری از جمله تولید برق در نیروگاه اختصاصی برای شرایط اضطراری، تولید آرک تونلی و متعلقات آن، بازسازی واگن­های مورد نیاز معادن، خدمات فنی و مهندسی به شرکتهای پیمان کار و تولید شن و ماسه، از زمره فعالیت­های شرکت در راستای استفاده بهینه از امکانات، خودکفایی هر چه بیشتر و اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه اشتغال­زایی و کمک به اقتصاد محلی بوده است.

 

·   این شرکت به عنوان سومین تولیدکننده زغالسنگ کشور و با داشتن گواهینامه های معتبر کیفیت، از شرکت توف (TÜV) آلمان شامل مدیریت کیفیت ایزو۹۰۰۱ ، مدیریت محیط زیست ایزو ۱۴۰۰۱ و مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱ ، در ارائه محصولات باکیفیت به شرکت مادر، تلاش می­کند و توانسته است کیفیت خود را پس از سالها، بر اساس استانداردهای صنایع کک سازی و ذوب آهن اصفهان در رده­بندی متوسط قرار دهد.

·   این شرکت به منابع انسانی به مثابه بزرگترین سرمایه های خود توجه ویژه ای داشته و در حوزه معادن شرق البرز، تنها شرکتی است که با داشتن گروه­های امداد و نجات تخصصی به هنگام حوادث، توانسته است به عنوان امداد رسان پیشرو انجام وظیفه کند.

·    تکریم سرمایه های انسانی، مشارکت جمعی و کار تیمی، تکریم مشتریان و تامین کنندگان و ارتقاء سطح فرهنگ ایمنی، ارزشهای سازمانی شرکت را تشکیل میدهند.

·    بی تردید حفاظت از محیط زیست به عنوان مهم ترین وظیفه واحدهای صنعتی، یکی از نگرانی های فعلی جوامع در ابعاد ملی و فراملی است. شرکت زغالسنگ البرز شرقی اصول و قواعد مربوط به محیط زیست را با هدف حفظ منابع ملی از قبیل جنگل، مراتع، منابع آبی، خاک، زیست بوم و بهداشت محیط را تدوین و مرتب بروز رسانی کرده و سرلوحه فعالیت­های خود قرار داده است.

در این رابطه راهبرد اصلی شرکت، مبتنی بر تخریب حداقلی محیط و احیاء مجدد آن پس از پایان عملیات معدنکاری تونل هاست. به عنوان نمونه در معدن منطقه تخت، پس از پایان عملیات استخراج زغالسنگ در تونل شماره یک، نسبت به درختکاری و جمع آوری زباله­های معدنی مبادرت کرده است.به­طوری که چشم انداز کنونی این محدوده، کاملاً طبیعی و فاقد نشانه های معدنکاری است.

·   اعطای تسهیلات رفاهی به کارکنان ؛ از جمله سفرهای زیارتی و سیاحتی رایگان به مشهد مقدس و اماکن اقامتی و تفریحی در منطقه خزرآباد ساری، برگزاری مسابقات، دوره­های آموزشی و دانش افزایی برای فرزندان کارکنان، اختصاص استخر، سالن ورزشی و همچنین اعطای وام­های عادی و قرض الحسنه به کارکنان، در راستای افزایش انگیزش شغلی و حمایت از کانون گرم خانواده، از دیگر رسالت­هایی است که به همّت روابط عمومی شرکت همه ساله پیگیری و عملی می شود.

·   از دیگر اقدامات روابط عمومی شرکت، دریافت مجوز انتشار ماهنامه معدنکار، با هدف اطلاع­رسانی از فعالیت­ها، شفاف­سازی در عملکرد و تکریم کارکنان و ارباب رجوع است؛ که هر ماهه به­طور منظم در کنار سایر رسانه­های مکمل از قبیل درگاه الکترونیک و فضای مجازی به ایفای مسئولیت خود می­پردازد.

·   با عنایت به اینکه آموزش یکی از ارکان اصلی رشد و توسعه یافتگی کشور به شمار می رود، واحد آموزش و دانشگاه جامع علمی و کاربردی شرکت البرز شرقی، با برخوردار بودن از امکانات لازم از جمله کادر علمی متخصص، سالن­های آمفی تئاتر و پشتوانه آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی، در افزایش سطح دانش، توانایی، مهارت و حس مسئولیت کارکنان، سهم بسزایی ایفا نموده و نقش حائز اهمیتی دارد.

 

·   از جمله راهبردهای مهم شرکت در سال 1401، بر پایه سیاستهای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب، اجرای طرح های توسعه ی تولید و اشتغال در معادن است. شرکت توانسته است تاکنون و با وجود گذشت چهار ماه و اندی از سال 1401 اقدام به توسعه معادن خود در منطقه طزره و رضی نماید و رکورد تولیدات خود را اولین بار و پس از ده سال سال افزایش دهد. این مهم با توجه به نیاز روزافزون کشور و افزایش تقاضای زغالسنگ در بازارهای داخلی و غلبه بر محدودیتهای ناشی از تحریمهای ظالمانه استکبار جهانی، برای اعتلای جمهوری اسلامی ایران بسیار موثر بوده و مدیریت عالی شرکت برای نیل به این راهبرد، از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

 

Ø     با عنایت به فعالیتهای این شرکت در دوران به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و حراست از حریم اهل بیت علیهم السلام، به همّت پایگاه مالک اشتر شرکت البرز شرقی، یادواره 95 شهید والامقام، تجلیل از ایثارگران، جانبازان و آزادگان سرافراز هشت سال دفاع پر غرور و همچنین نکوداشت شهدای خدمت، برگزار می­شود.

تقدیم دو شهید عالی­مقام بهار انقلاب اسلامی، حضور مؤثر ۵۰۰۰ نفر از کارکنان بسیجی شرکت در دفاع مقدس و تقدیم 92 شهید والا مقام و چهارصد جانباز و چهار آزاده سرافراز در آن دوران، همچنین اعزام بسیجیان وارسته به­عنوان مدافعان حرم و تقدیم یک شهید جنت مکان، سند افتخار نیروی انسانی شرکت البرز شرقی در کارنامه پرافتخار حمایت از ارزش­های انقلاب اسلامی است.

وطنم جاودانه باد. میهنم سربلند باد. به امید اعتلای جمهوری اسلامی ….