امروز چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

معدن زغالسنگ طزره

منطقه طزره در مناطق سردسیر و کوهستانی جنوب رشته کوه های البرز واقع شده است. متوسط ارتفاع منطقه 2200 متر می باشد و هوای سرد، پوشش گیاهی فقیر و محدودیت منابع انسانی و انرژی از ویژگیهای خاص این منطقه بوده است.

منطقه طزره در فاصله 70 کیلومتر شهرستان شاهرود واقع می باشد. شهرستان شاهرود با بیش از 200 هزار نفر جمعیت پرجمعیت ترین شهر استان و از اصلی ترین مرکز فعالیت معدنی شمال شرق کشور می باشد و اسکان و تردد پرسنل به منطقه طزره عمدتا از شاهرود و شهرستان مجاور، دامغان انجام می گیرد.

این منطقه خود شامل چهار معدن اصلی کلاریز، مجموعه مادر، کلمدر برناکی و رزمجا در کنار معادن خصوصی دیگر می باشد.  عملیات معدنی در این منطقه با عملیات اکتشافی در محدوده تونل مادر در سال 1348 آغاز شد. استخراج زغال‌سنگ در مجموعه نیز از سال 1352 با بهره‌برداری از تونل مادر شروع شده و همچنان ادامه دارد.

تعداد سه دهانه تونل فعال در مجموعه مادر توان تولید سالانه 35 هزار تن زغال‌سنگ خام را دارا می باشد و تعداد پرسنل این مجموعه به 180 نفر می رسد.

توان تولید سه مجموعه کلاریز، کلمدر برناکی و رزمجا هر کدام به 30 هزار تن در سال می رسد. بدین ترتیب توان تولید مجموعه طزره 125 هزار تن در سال می باشد که این تولید حاصل تلاش 800 نفر نیروی شاغل در این مجموعه می باشد.

گرچه خاکستر زغال‌سنگ خام مجموعه طزره نسبتا بالاست، ولی گوگرد پایین و کک دهی مطلوب از ویژگیهای در خور توجه ذخیره این مجموعه می باشد.